Governing Board

The Governing Board

Governors play a vital role at Nanstallon School overseeing strategic leadership decisions and acting as a ‘critical friend’ to support, challenge, ask questions and ultimately represent the school community by bearing collectively accountability. 

Governors appoint the headteacher and work with him to ensure that the school offers the best education for its children. They are involved with areas such as buildings, finance, curriculum and staffing. The day-to-day running of Nanstallon School is the headteacher's responsibility. 

Nanstallon Governors have a wealth of experience, knowledge and skills that they use to support school. They have a formal constitution and the board is made up of representatives from parents, the head teacher, staff and the local authority, which work together with foundation and co-opted governors, all acting in the interest of Nanstallon. None of the Governors can act individually, nor does any Governor represent a particular point of view or group within Nanstallon.

Joanne Arundale - Chair of Governors
Appointed: 08/12/2017
Term of Office: 07/12/2021
Pecuniary Interests: None
Other Roles: Parent Governor, Safeguarding, Mathematics, Finance, Whistleblowing.
 
John Saville - Vice-Chair of Governors
Appointed: 17/10/2016
Term of Office: 16/10/2020
Pecuniary Interests: None
Other Roles: Co-opted Governor, Early Years, English, Finance.
 
Wendy Keat - Co-opted Governor
Appointed: 11/11/2015
Term of Office: 10/11/2019
Pecuniary Interests: None
Other Roles: Community, Music
 
Ben Stephenson - Ex-Officio by virtue of office as Headteacher
Appointed: 01/09/2018
Term of Office: n/a
Pecuniary Interests: None
 
Linda Cackett - Clerk to the Governing Board
lcackett@Nanstallon.cornwall.sch.uk
 
Saskia Smith - Parent Governor
Appointed: 09/11/2015
Term of Office: 08/11/2019
Pecuniary Interests: None
Other Roles: Health and Safety, Wider Curriculum, RE
 
Gena Lawrey - Staff Governor
Appointed: 19/05/2015
Term of Office: 18/05/2019
Pecuniary Interests: None
Other Roles: Website compliance, Pupil Welfare, E-safety, Additional Needs
 
Amanda Masters - Foundation Governor
Appointed: 01/04/2017
Term of Office: 31/03/2021
Pecuniary Interests: None
Other Roles: Whistleblowing, Complaints
 
Mike Jelbert - Co-opted Governor
Appointed: 04/12/2018
Term of Office: 03/12/2022
Pecuniary Interests: None
Other Roles: Assessment, Curriculum, Pupil Premium, Behaviour and PSHE
 
x2 Vacancies: Foundation Governor, Local Authority Governor
Skills sought: Education, Community, Buildings and Construction, Finance